Kültür Hizmeti

Tarihimize sahip çıkıyoruz!


Somuncu Konağı, 1234 senesindeki Selçuklu tapu kayıtlarından buyana mülki arazi olarak kullanılan arsa üzerinde Anadolu Selçuklu Devleti yönetim kadrosunun yaşadığı topraklarda, o dönem sarayın laleliklerinin bulunduğu arsada yükselmektedir.

Bu gün Alaaddin Tepesi ile Mevlana Müzesi arasında yer alan konak, Konya’ da 19. Yüzyıldan kalma en önemli Klasik Osmanlı eserlerinden bir tanesidir. 19.yüzyılda Yusuf Ahı oğlu Haritun Efendiye ait olan konak, İstiklal Savaşı yıllarında yerli Rumların bölgeden toplu bir şekilde göç etmesiyle beraber savaş süreci ve sonrasında hazineye bağlı kalmıştır. İstiklal Savaşı’nın kazanılıp işgalcilerin yurttan çıkarılmasıyla beraber kurulan genç Cumhuriyet’in Türk Subaylarından bir tanesi tarafından satın alınmıştır.

Aradan geçen yılların ardından konak 2004’de varisleri tarafından Cevat Özpınar’a satılmış ve aynı yıl Somuncu Grup Yönetim kurulundan Selim Somuncu tarafından satın alınarak orijinaline yakın dokunuşlarla restore edilmiştir.Bu gün mülkiyeti halen Selim Somuncu’ya ait olan Somuncu Konağı önümüzdeki dönemlerde Somuncu Gruba ait bir eğitim vakfı olarak hizmete girecektir. 

E-MAİL ÜYELİĞİ
Somuncu kampanyalarından haberdar olmak için lütfen mail adresinizi ve/veya cep telefonu numaranızı giriniz.SMS ÜYELİĞİ
Anasayfa | Bize Ulaşın
Copyright 2017 SOMUNCU GRUP